Kṛṣṇa, az Istenség Legfelsőbb Személyisége 5300 évvel ezelőtt jelent meg egy Mathurā nevű városban, Indiában, amely megjelenése óta a hinduk legszentebb zarándokhelyévé változott. Gyermekéveit a közeli Vṛndāvanában töltötte, felnőttként Dvāraká városában hercegként élt. Részt vett a földtörténet legnagyobb csatájában Kurukṣetrán, ahol a csata előtt személyesen részesítette tanításban a jelenlévőket.
Kezdhetnénk azzal, hogy hogy is van ez. Emberként jelentél meg 5300 évvel ezelőtt, ugyanakkor mégsem ember voltál? Később el is hagytad ezt a világot, mégis jelen vagy benne…
Köszönöm a kérdést. Tudod, Én vagyok a teremtés eredeti forrása, és örök, lelki testtel rendelkezem.
A ti emberi testeitek itt a Földön az Én tökéletes lelki formám anyagi, átmeneti utánzatai. Ti magatok pedig örök lelkek vagytok, akik ezeket a testeket mozgatjátok. Tehát az evilági emberi testek hasonlítanak az Én örök lelki testemhez, de halandók. Viszont amikor Én Magam alászállok az örök isteni birodalmamból, akkor a lelki testemet nem fedi be az anyag – egyszerűen csak lát-hatóvá válok egy ideig az emberi lények számára. Miután eltávozom innen, energiáim és kiterjedéseim révén – számotokra lát-hatatlanul – továbbra is mindenütt jelen vagyok a világban. Ahogy ti szoktátok mondani: „Isten mindent átható”.
A védikus szentírások szerint a lélek nem ennek a világnak a szüleménye, hanem csak átutazó. Az anyagi világi létet azon-ban áthatja a születés, a betegség és a halál. Mégis, miért van szükség erre az anyagi világra, ha ilyen kellemetlenségek is vannak benne?
Az anyagi világot azért teremtettem, mert voltak olyan parányi lelkek – például te is –, akik nem akartak az Én társaságomban élni a tökéletes lelki valóságban. Valójában megirigyelték isteni mivoltomat, és parányiságuk ellenére ők maguk akartak a leg-felsőbbé, vagyis a dolgok irányítójává és élvezőjévé válni. Mi tehettem volna? Tiszteletben tartom a szabad akaratukat, ezért létre kellett számukra hoznom egy olyan világot, ahol csak rejtve vagyok jelen. Az általad említett kellemetlenségek azért hasz-nosak, mert előbb-utóbb ráébresztenek benneteket, hogy nem a legjobb helyen vagytok: az igazi boldogságot csak akkor tudjá-tok újra megtapasztalni, ha visszatértek Hozzám, és újra tapasztalhatjátok a kölcsönös lelki szeretet örömét.
Ha már a rossz dolgoknál tartunk… Miért hagyod, hogy annyi rossz történjen a világban?
Ahogy említettem, szabadságot biztosítottam nektek, ugyanakkor a szentírások formájában arról is tájékoztattalak, hogy mi-lyen viselkedés milyen következményekkel jár. Ha figyelmen kívül hagyjátok az univerzum Általam adott „használati utasítá-sát”, akkor az univerzum beépített törvényei miatt szenvedésekkel találkoztok, mint egy rossz gyerek, aki a figyelmeztetés elle-nére belenyúl a tűzbe. Hidd el, nekem fáj a legjobban, amikor fájdalmat okoztok magatoknak és egymásnak. De mit tehetek, ha nem követitek a jó tanácsot? Szóval visszakérdeznék: annyi segítségem ellenére miért engeditek – sőt, szánt szándékkal miért idézitek elő –, hogy annyi rossz történjen a világban?
A karma tana szerint tetteinkért mindig megkapjuk a jogos visszahatást. Ugyanakkor itt vagy Te is, aki egyengeted életün-ket. Életünk történései mennyire a saját döntéseink következménye?
Minden körülmény, amit az életedben tapasztaltál vagy most megélsz, pontosan a múltbeli tetteid következménye, beleértve az előző életeidet is. A cselekedetek hatása és ellenhatása – a karma – az univerzum legerősebb törvénye. Ebbe én általában nem szólok bele. Ha azonban valaki Felém fordul, a tanácsaim szerint él és ápolja Velem a kapcsolatot – például mantra-meditáció és imák formájában –, akkor személyesen belépek az életébe, és könnyítek a sorsán. Ezt ígértem a Bhagavad-gītāban: aki át-adja magát Nekem, azt megszabadítom múltbeli tettei következményeitől. Természetesen tartom a szavam.
A világon több százmillió hindu él, de több milliárd ember más vallású. Ők Allahot, Jézust vagy Buddhát követik. Milyen kapcsolatban állsz ezekkel a személyekkel?
Sokféle névvel illettek Engem a történelem során, hiszen sokféle egyedülálló tulajdonsággal és képességgel rendelkezem. Bármi-lyen nyelven vagy néven szólít meg valaki, és bármilyen vallású, Én hallom a hangját, és kíváncsian figyelem, amit mond. To-vábbá az idők során számtalan küldöttet menesztettem az anyagi világba emberi formában annak érdekében, hogy felvilágo-sítsák feledékeny embertársaikat. Ők az emberiség nagy lelki tanítói, akiknek a célja ugyanaz, mint nekem: felvilágosítani min-denkit, hogyan lehet megismerni és szeretni Engem, Istent.
A Bhagavad-gītāban elég világosan lefektetted, hogy mik azok az életmódbeli elvek, amelyeknek a betartására szükség van, ha valaki vissza akar térni a lelki világba. Miért szükséges ez? Hiszen első olvasatra is rendkívül nehéznek tűnik. Miért kérsz ekkora áldozatot az emberektől?
Egy kábítószeres számára nagy áldozatnak tűnik lemondani a kábítószerről. Ugyanígy egy szennyezett tudatú ember számára nehéz lehet, hogy minimális erőszakkal étkezzen – vegetáriánusan –, hogy ne fogyasszon mámorítószereket, ne játsszon szeren-csejátékokat, vagy hogy szabályozott, monogám párkapcsolatban éljen. Egy tisztább személy számára viszont ezek természe-tesek, a lelki gyakorlatokból származó öröm pedig bőven kárpótolja az úgynevezett érzéki örömök korlátozásáért. Nem a sza-bályok nehezek, hanem az önfejűség és az önzés teszi nehézzé sokak számára, hogy megfelelő módon éljenek.
Hogyan lehet Neked örömet okozni?
Ennek többféle szintje van. Először is azzal, hogy tudomást vesztek arról, hogy a világot nem ti teremtettétek, hanem hogy léte-zem Én, vagyis létezik egy végtelen hatalommal rendelkező lény, aki mindennek a birtokosa. Ha valaki ezt megértette, automa-tikusan hálássá válik, és viszonozni akarja a gondoskodásomat. Ha valaki akár egy kis levelet, virágot, vagy gyümölcsöt ajánl Nekem szeretettel, elfogadom azt. Cserébe egyre nagyobb lelki boldogsággal áldom meg az illetőt.
A teremtés létrejöttekor számtalan formában kiterjeszted magad. Ha ezt nem tennéd, valójában magányos lennél? Létezik az Isten ősmagánya?
Magamban is elégedett vagyok, ezért a bölcsek éppen így is neveznek: átmáráma, vagyis „aki önmagában boldog”. Azonban szeretem fokozni a boldogságomat, ezért veszem körbe magam parányi kapcsolódó részeimmel, az élőlényekkel. Élvezem a szeretetüket, és határtalan örömet merítek abból is, amikor látom, milyen boldogok ők a társaságomban. Ezért sosem vagyok magányos; a lelki világban társaim milliárdjaival érzem jól magam.
Ugyanakkor minden egyes lélek nagyon hiányzik nekem, aki még itt az anyagi világban senyved. Legyetek biztosak benne, hogy mindig mellettetek vagyok, és alig várom, hogy közelebb jussatok Hozzám! Végtelenül szeretlek benneteket, és nagyon hiá-nyoztok. Várom, hogy hazatérjetek! Akár úgy gondolod, hogy elég jó az élet anyagi világban, akár úgy, hogy nem olyan jó, egy biztos: a legjobb otthon.
Forrás: Vissza Istenhez magazin