Az ájurvéda szó szerinti jelentése: az élet tudománya, amelyben az áju életet, a véda pedig tudományt jelent. Az ájurvéda az ősi India orvostudománya, melynek rendszerében a testet a lélekkel együtt kezelik, tehát a gyógyítás holisztikus szemléletű, a középpontjában pedig az egyén, az egészség megtartása, illetve a betegségek okainak felkutatása és kezelése áll. A masszázs szerves része az ájurvédának, az ájurvédikus masszázs azonban jelentős mértékben különbözik a nyugati országokban alkalmazott masszázsoktól. Az ájurvédikus masszázs, azaz az abhjanga többféle, bő mennyiségű olaj használatával végzett teljes testmasszázs, az olajok kiválasztása mindenkinél egyénileg történik, ájurvédikus testtípustól függően.
A rendszeres masszázs életünk minden területén, szervezetünk minden négyzetcentiméterén kifejti kedvező hatásait: ellazít és relaxál, de ugyanakkor erőt és a vitalitást ad, erősíti az immunrendszert, megnyugtatja az idegrendszert, javítja a keringést, segít alvászavaroknál, csillapítja az ízületi- és izomfájdalmakat. Mivel serkenti a vérkeringést és felpezsdíti a sejtek anyagcseréjét, elősegíti a méreganyagok szervezetből való kiürülését. Hosszabb ideig folytatott, helytelen életmód vagy tartós betegség esetén különösen ajánlott a gyakori masszázs, hiszen ez a kezelés képes helyreállítani a test egészségét.
Az ájurvédikus masszázs elősegíti a bőrsejtek megújulását, a bőr szerkezetének javulását; az izmok merevségének és a stressz okozta blokkok feloldását; az ízületek és a gerinc rugalmasságának visszanyerését; a nyirokkeringés megélénkülését, a méreganyagok kiürülését; növeli a vörösvértestek számát, különösen vérszegénység esetén, élénkíti a vérkeringést; szabályozza az emésztőrendszert; a lelki, idegrendszeri panaszok enyhülését, megszűnését, harmonizálja az érzelmek és az elme működését; az erőnlét, vitalitás és a természetes immunitás növekedését; javítja az alvást és hasznos azok számára, akik nem tudnak tornagyakorlatokat végezni.